Gratis fragt over 500 kr (pakkeshops DK)
Institutioner kan handle med EAN
Kreativ inspiration til dig
Krøyers Kvarter Logo

Pæoner i crepepapir – en evig passion – del 2

pæon crepepapir

Flere varianter af pæoner, som tiden skrider frem.

Siden 2018, hvor jeg begyndte at lave crepepapirblomster, er pæonen dukket op igen og igen i forskellige udgaver. Se de mange forskellige udgaver i denne artikel, som er anden del. For undervejs som jeg gravede i materialet opdagede jeg, at det var nok til to artikler.

Læs første del af artiklen her.

Hurtig og enkel krøllet pæon til begynderkurser.

pæon crepepapir
Denne pæon var kraftigt forenklet, uden frøstande, og jeg introducerede den på nogle enkelte begynderkurser i 2022.

I starten af 2022 lavede jeg en enkel version af en pæon, med krøllede blade og uden frøstande. Jeg introducerede den på et par begynderkurser, med stor succes. Men der er aldrig lavet en vejledning til dem. I stedet for frøstande forenklede jeg, og brugte i stedet en marker i kanten af støvdragerne for at give liv. Den minder om en træpæon, men er ikke helt ren i udseendet, fordi den mangler nogle detaljer.

Tv2 Østjylland

crepepapirblomster tv2 pæon
Hele tre pæoner er med på TV2 Østjyllands billede. Den enkle pæon fra bog nr. 1 (rød ude til venstre). Den oprindelige åbne pæon fra DIY-pakkerne (Hvid lidt til højre for midten.) Og den store fødselsdagspæon som senere kom med i bog nr 2 om farvning. (blommefarvet til venstre)

Da jeg i 2022 blev inviteret til at være “ugens nørd” i Tv2 Østjylland, var der flere af de nævnte versioner af pæoner, som var med på det store fællesbillede der introducerede udsendelsen. Ikke spor planlagt, men sjovt at tænke at de bare er allestedsnærverende. Pæonerne dukker op overalt i min papirblomsterverden.

Læs mere her og se udsendelsen her.

Fødselsdagsblomsten som oplæg til farvenuancer.

crepepapirblomster farvning finesser tina krøyer bog

I oktober 2022 udkom min anden bog om crepepapirblomster. Denne gang var det overordnede tema at omfarve papiret og lave mange forskellige nuancer på papiret, hvilket giver et meget levende billede af blomsten. Bogen indeholder 20 forskelige metoder til indfarvning, og også en masse vejledninger til blomster, som er egnede til masser af farvenuancer.

Så jeg valgte at tage den store pæon med, som en fødselar havde bestilt og jeg udviklede, året før. I en dejlig indfarvet udgave kom den til at trone på forsiden. Og i flere andre udgaver inde i bogen.

Den er forholdsvis enkel at lave, uden frøstande, men stor og voluminøs og meget flot som solitærblomst.

Bog nr 2: “Crepepapirblomster 2. Farvning og finesser”

Den lækre store pæon som endte med at komme med i bogen i flere udgaver. Her er det hvidt papir der har fået lyserøde nuancer.

Ny version til et webinar. En træpæon.

træpæon crepepapir replay webinar

Pæonerne holdt en lang pause i min papirverden i hele 2023. Jeg var i gang med de små grøftekantsblomster, som skulle ende med bog nr. 3 “Crepepapirbomster 3, Fra grøftekanten”, og i den verden er der overhovedet ikke plads til de store og voluminøse pæoner.

Men i 2024 blev der igen plads til den skønne blomst, og jeg gik i gang med en træpæon som skulle laves til et webinar. Kronbladene havde fået en ny form og meget mere “krøllet udseende” end den oprindelige store pæon. Og nu var der igen synlige frøstande, udbyggede med små blomsterblade i midten af pæonen.

Det blev udbudt i september 2024. Fordi der var så mange dele til pæonen, blev webinaret, for første gang, delt over to gange. Første gang lavede vi frøstande og kronblade. Og anden gang, en uge efter, lavede vi blade og stilke og alt det grønne. I webinaret sidder folk derhjemme i egen stue, og arbejder med med egne materialer, direkte, og kan stille spørgsmål undervejs i chatten. Det var et hyggeligt webinar, hvor der blev lavet træpæoner i mange farver, hjemme i stuerne.

Webinaret kan nu genses som et replay. Incl skabeloner.

Mange deltog i webinaret, og bagefter var der nogle sindssygt flotte pæoner der blev fremvist i facebookgruppen, hvor man kan vise sine resultater. (Facebookgruppe Crepepapirblomster / kroyerskvarter.dk)

webinar
crepepapir
tina krøyer
Fra et webinar med Tina Krøyer

Læs første del af denne artikel her.

2 Kommentarer

  1. Lis Wedervang

    Der er nu heller ikke noget som pæoner, og man kan lave dem i så mange forskellige farver, manipuleret med farvning og blegning. ELSKER DEM.

    Svar
    • Tina Krøyer

      Helt enig 🙂
      Rigtig god fornøjelse med dine pæoner 🙂
      Hilsen Tina Krøyer

      Svar

Trackbacks/Pingbacks

  1. Pæoner i crepepapir - en evig passion - del 1 - Krøyers Kvarter - […] Pæoner i crepepapir – en evig passion – del 2 […]

Indsend en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Seneste indlæg

Share This