Jeg har i mange år drømt om at se en total solformørkelse.
Nogle husker måske, at jeg elsker alt hvad der har med rummet og himmellegemer og rumfart at gøre. (og jeg er også vild med science fiction. Især Star Trek, men det er en helt anden snak)
Så det var et gammelt ønske, og jeg kunne se at denne formørkelse var forholdsvis nem at komme til, her i Europa. Den lå Nordspanien, hvor det burde kunne lade sig gøre at finde et roligt sted hvor vi kunne se den, fordi den strakte sig over et stort område.
Det burde være piece of cake. Altså, forudsat at der ikke ville være skyer på himlen.
Rigtig mange rejste efter solformørkelsen. Jeg kender flere der også skulle afsted. Og de skulle alle flyve. Men – jeg drømte om at gøre det i en autocamper, så vi kunne køre efter formørkelsen, hvis der viste sig at være skyer.
Og jeg fik overbevist Michael og resten af familien. For Philip og Laura, vores to voksne børn (24 og 26 år) ville nemlig også gerne med.
En lang tur
Planlægningen lød på at vi havde fire dage til at køre derned, en dag til formørkelse incl. forberedelse, og fire dage til at køre hjem igen.
Vi kørte meget…Rigtig meget… (- også mere end vi egentlig havde forventet)
Ingen af os havde nogensinde prøvet en autocamper før, så de første par dage var med lodret læringskurve over hele linjen. Vi skulle have styr på køkken, på toilet, på spildevand, på strøm, og så skulle vi have fundet nogle rutiner, uden at komme op og slås. Når de unge mennesker forlængst er flyttet hjemmefra, kan det være en udfordring pludselig at skulle leve, på 12 m2 i 9 dage, sammen med de to gamle krager.

Solformørkelsen
Da vi nærmede os området for total eclipse, skulle vi finde et godt sted. Philip og jeg havde tjekket topografiske kort, og havde fundet et sted med et stort fladt område. Solformørkelsen lå jo lige inden solnedgang, og det ville næsten ikke være til at holde ud hvis vi gik glip af den, fordi vi havde placeret os på det forkerte side af et bjerg.
Da vi kørte ind i det udvalgte, flade område, syd for byen Burgos, kørte vi på motorvejen og holdt øje med et godt sted. Der var rigtig mange vindmøller i området, og vi prøvede at køre tæt på en af dem. De lå højt, i det forholdsvis flade område.
Vi fandt et fantastisk sted lige under en stor mølle, med fuldt udsyn mod vest. Da vi kom til pladsen, holdt der en lille Van. Var det mon service på vindmøllen?
Det var en hollænder som var vild med solformørkelser. Han havde allerede været der i to dage for at tjekke om vinklen på solens bane var rigtig. En rigtig stjernenørd, med de helt store kikkerter. Og han havde allerede konstateret at det var et super sted. Så vi flyttede ind.
Det var et meget tørt og goldt område, langt fra nærmeste by. Men vi havde jo alt med i autocamperen, seng, toilet, køkken etc. Så vi slog os ned midt på eftermiddagen, og så var det bare at vente til klokken blev halv ni om aftenen. Der var 35 grader, med en lille formildende vind, der holdt gang i alle vindmøllerne.
Det blev en pragtfuld aften.
Flere biler kom til, som tiden gik, men vi var aldrig mere end 15-18 mennesker, så det blev aldrig overfyldt. Og himmellegemerne leverede det mest fantastiske show.
Som månen skred ind foran solen, blev det langsomt mørkere, og mere dunkelt. Det tog en halvt time mens månen bevægede sig ind over solen, så 1½ minuts total formørkelse hvor vi ikke behøvede brillerne, og så en halv time mens månen forlod solen igen. Vi havde naturligvis briller med, og sad på række i klapstole og var så klar til det 1½ minut vi havde kørt så langt for.
Jeg har hørt at dyrene går til ro, når en måne går foran en sol. Men vi var i så goldt et område, at der ingen dyr var at holde øje med. Til gengæld opdagede vi, til vores forbløffelse, at vinden lagde sig, da månen gik foran solen. – og så stoppede alle vindmøllerne!!!!
Det var vildt.
Det var en kæmpe oplevelse at opleve selve den 100 % formørkelse. Sigtbarheden var fantastisk. Der var ingen skyer, ingen bjerge i vejen. Alt var perfekt.
Det varede 1½ minut. Så kom lyset igen.
Vindmøllerne gik igang igen.
Og vi sad med en underlig følelse af at være bittesmå i en kæmpestor verden.
Jeg kan godt forstå de mennesker der rejser kloden rundt efter solformørkelser. Det er ren magi.

Solnedgangen var forbløffende.
Selve formørkelsen skete umiddelbart inden solnedgang. Da solen var tæt på at gå ned, var månen stadig i dens felt. Men pga jordens atmosfære kunne man se solen uden brillerne, og den leverede den mest spektakulære solnedgang jeg har set i mit liv.
Da solen var gået helt ned, blev det helt mørkt og stjerneklart. Vi lavede en gang pasta med tomatsovs og pølser på det lille gasblus i køkkenet, og så sad vi der i mørket mens varmen faldt en smule, og spiste aftensmad, mens vi gjorde klar til næste show.
Det var nemlig lige præcis denne nat, at en meteorstorm kaldet Perseiderne, også havde valgt at kigge forbi.
Vi tilbragte hele natten under vindmøllen. De første par timer under åben himmel, sammen med hollænderen, som også ville overnatte, i sin lille Van. Vi lå i liggestole eller på tæpper på jorden, og lod meteorerne lave det ene stjerneskud efter det andet hen over himlen. Michael lavede gin&tonic. Det totale show.
Som Philip sagde: “Denne aften bliver bare ved med at give og give”.
Da vi skulle i seng kravlede vi ind i vores camper, sov resten af natten, og stod op til en skøn morgensol i øst.
Jeg glemmer aldrig den aften og nat på en øde vindmølleparkeringsplads, sammen med de personer som er de vigtigste i mit liv.
Og nu kan jeg vinge “Solformørkelse” af på min bucketlist.

Ekstra viden:
Vi havde lejet autocamperen i Flensborg.
Vi lavede naturligvis andet end at køre. For vi havde udvalgt særlige steder på vejen, som vi ville opleve.
På vejen derned var vi forbi et af verdens største bilmuseer i Mulhouse i Østfrankrig. Et kæmpe sted med ALT i biler, fra de allerførste og til moderne Formel 1. Total slaraffenland for bilentusiaster.
Vi gjorde holdt i vindistriktet Bordeaux og nød de mange vinmarker. Købte og nød lokale delikatesser.
Vi fik efterhånden en rutine der hed, at vi stod op og kørte med det samme klokken 7:00, ca. kl 8:00 kørte vi ind i en lille landsby til en lækker lokal bager som Laura forinden havde fundet online, og købte ind til morgenmad. Og således fik vi smagt det mest fantastiske autentiske brød, hver eneste dag i 9 dage.
I øvrigt sørgede vi hele tiden for at der var lokale specialiteter i køleskabet, så vi til enhver tid kunne spise godt på en hvilken som helst plads vi gjorde holdt.
I Bilbao, aftenen inden formørkelsen overnattede vi et tilfældigt sted på bjerget, tog bussen ind til byen og besøgte Guggenheim Museet. Et af mine personlige ønsker til turen. WOW WOW WOW, sikke et museum!!! (og byen var FULD af autocampere. Jeg tror det lokale politi så lidt gennem fingre med de lidt kreative parkeringer, for alle autoriserede pladser var fyldt. Vi parkerede og overnattede også lidt kreativt.. Der var rigtig, rigtig, rigtig mange der, ligesom os, var på vej mod solformørkelsen)
I Området omkring solformørkelsen var der blomstrende solsikkemarker overalt. Meget symbolsk. Og noget skal man jo lave alt den lokale solsikkeolie af.
På vej hjem kørte vi vest om Paris, og var en lille omvej omkring den Amerikanske kirkegård i Colle-sur-Ville i Normandiet, helt ude ved kysten/Omaha Beach. En gammel historie om at vi netop missede den kirkegård på en tur i området tilbage i 2009. Vild kirkegård, som jeg husker at jeg besøgte i gymnasiet, og altså gerne ville have vist Laura og Philip da de var 7 og 9 år. Nu lykkedes det, til alles tilfredshed.
Øst for Bruxelles i Belgien besøgte vi et vidunderligt Herge/Tintin Museum. Min familie er meget glad for Tintin. Jeg har aldrig rigtig været fan. Men det blev jeg da godt nok. Meget, meget fint museum, og meget fin fortælling om Herge som kunstner der bare ikke kunne lade være med at tegne…
Og sidst men ikke mindst, havde vi en skøn tur med vores store unger. I de første dage skulle alle lige finde på plads i rutiner og sære personligheder, men derefter kørte det, og vi havde en vanvittig hyggelig, og meget intens tur med dem, på meget lidt plads.


4 Kommentarer
😲Hvor ville jeg gerne have været med på (hele) den tur. I har da virkelig formået at komme omkring mange spændende steder.
Det kan du tro. Det var en skønneste tur 🙂
Ja en total uforglemmelig oplevelse ! Vi oplevede solformørkelse på en parkeringsplads ved en nedlagt fabrik ved Amposta ved Ebrodeltaget nøje udregnet med vinkler og langt fra bjergene for der var jo ikke lang tid til solnedgang .
Skyerne gled til hver sin side og klar var solen indtil månen gled forbi 🌞🌚
Amposta
Fantastisk 🙂 Tusind tak fordi du deler din oplevelse.
Hilsen Tina